Elektronická stavědla
26. prosince 2022
METRO: Elektronická stavědla
DPP chystá modernizaci zabezpečovacího zařízení v metru na trase C v úseku Vltavská - Háje, na zhotovitele vyhlásil veřejnou zakázku.
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) chystá na trase C v úseku Vltavská - Háje a v depu Kačerov kompletní výměnu původních reléových staničních a traťových zabezpečovacích zařízení za moderní elektronická stavědla. Většina z nich totiž pochází z roku 1974, tj. z doby zahájení provozu metra, a je technologicky i morálně zastaralá. Kromě toho je jejich modernizace základním předpokladem pro připravovanou automatizaci provozu metra na lince C. Na zhotovitele DPP v těchto dnech vypsal veřejnou zakázku, jejíž předpokládaná hodnota je 1,2 miliardy korun. Modernizaci zabezpečovacího zařízení na trase C DPP plánuje zahájit ihned po nabytí účinnosti smlouvy s vítězem tendru, projekt potrvá čtyři roky.
Předmětem veřejné zakázky je demontáž a ekologická likvidace původního reléového zabezpečovacího zařízení včetně kompletní kabeláže a souvisejících zařízení v celém úseku trasy C Vltavská – Háje a v depu Kačerov. Hlavním předmětem tendru je instalace elektronického stavědla (EIE = Electronic Interlocking Equipment) a diagnostického systému zabezpečovacího zařízení v jednotlivých stanicích a úsecích včetně diagnostických počítačů, ovládacích terminálů, panelů nouzové obsluhy, venkovních zařízení jako jsou kolejové obvody, návěstidla, přestavníky výměn a veškerých vnitřních i vnějších kabelových rozvodů a konstrukcí a samozřejmě jejich postupné uvedení do zkušebního provozu. Součástí modernizace je také přemístění stacionárních částí vlakového zabezpečovače do prostor nových stavědlových ústředen, které vítěz tendru vybuduje v pěti stanicích: Háje, Kačerov, Pražského povstání, I. P. Pavlova a Florenc C.
Nabízené elektronické stavědlo musí být z hlediska funkcí a rozhraní plně kompatibilní se zařízeními, které DPP provozuje na trati C, zejména s vlakovým zabezpečovačem a automatizovaným systémem dispečerského řízení dopravy. Součástí zakázky jsou také dodávky nových měřících přístrojů, speciálních testerů zejména na pravidelnou kalibraci bezpečnostních elektronických prvků a frekvenčních měničů pro napájení kolejových obvodů, oprav a provozu zařízení po dobu 20 let.
„Modernizací zabezpečovacího zařízení nejen zvýšíme bezpečnost provozu, ale nová elektronická stavědla již budou připravena na zautomatizování celé linky metra C, které se připravuje s dokončením metra D,“ říká Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.
Depo Kačerov
„Je před námi další významný a rozsáhlý projekt modernizace pražského metra na nejstarší lince C. Reléové staniční a traťové zabezpečovací zařízení, které tady ve většině stanic slouží bezmála půlstoletí od zahájení provozu, skutečně dožívá po všech stránkách, nejen technologicky, proto jej jednoduše musíme vyměnit za moderní elektronické stavědlo. Je to jakýsi předstupeň nebo podmínka k zavedení plně automatických vlaků na lince C,“ říká Marek Kopřiva, člen představenstva a technický ředitel DPP – Metro a dodává: „Předpokládáme, že vítěze tendru bychom mohli znát a smlouvu s ním podepsat do konce května 2023. Zhotovitel pak bude mít zhruba půlroku na vypracování projektové dokumentace pro stavební povolení, jeho zajištění a vypracování realizační projektové dokumentace a harmonogram prací. Pokud nenastanou žádné komplikace, předpokládáme zahájení stavebních prací zhruba za rok, tj. v prosinci 2023. Práce budou probíhat vždy po jednotlivých úsecích zejména v noci během provozní výluky tak, aby měly co nejmenší dopad na běžný provoz metra a cestující. Nicméně se bohužel na každém z modernizovaných úseků nevyhneme krátkodobé dopravní výluce metra, abychom zrealizovali i práce, které nelze provést v noci. Při přípravě této akce jsme se ji snažili zkrátit na cca 3–4 dny. Pokud začneme s modernizací příští rok v prosinci, hotovo by mělo být v létě roku 2027.“
Hodnotícím kritériem je nejnižší nabídková cena
Nabídky bude DPP vyhodnocovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek podle jejich ekonomické výhodnosti, a to na základě kritéria nejnižší celkové nabídkové ceny. Ta tvoří součet čtyř nabídkových cen za realizaci stavební a technologické části veřejné zakázky, přesun a zprovoznění stacionární části vlakového zabezpečovače PA-135 a poskytování součinnosti až 10 tisíc člověkohodin dodavateli dopravního systému a vlaků automatického metra.
Modernizace na trase C jako první, následovat budou trasy A a B
Reléová staniční a traťová zabezpečovací zařízení jsou používána v celém metru vyjma nových úseků Dejvická – Nemocnice Motol na trase A a Nádraží Holešovice – Letňany na trase C, kde DPP již při jejich výstavbě instaloval elektronická stavědla. Trasa C je první, na které bude DPP měnit původní reléové zabezpečovací zařízení v celém rozsahu. Po ní budou následovat trasa A, a jako poslední trasa B. Loni DPP zmodernizoval elektronická stavědla v úseku Nádraží Holešovice – Letňany i ve stanici Depo Hostivař.
K čemu slouží a jaké jsou výhody elektronického stavědla
Staniční a traťové zabezpečovací zařízení slouží především ke zjišťování a kontrole volnosti vlakové cesty (prostřednictvím kolejových obvodů nebo počítačů náprav), zajišťuje správné zobrazování informací na návěstidlech v návaznosti na poloze vlaků na trati a poloze výhybek pro jízdu vlaků a zabraňuje postavení současně zakázaných vlakových cest. Bezpečné logické jádro elektronického stavědla tvoří technologické počítače. Pracují na principu bezpečné redundance s hlasováním, tj. stejný výpočet zpracovávají dva, resp. tři navzájem plně autonomní počítače s vlastní diagnostikou v reálném čase. Systém přijme výsledek pouze tehdy, jestliže se na něm shodnou minimálně dva počítače. Výhodou elektronického zabezpečovacího zařízení je moderní technické řešení, větší variabilita systému při prováděných změnách, možnost aplikace diagnostických systémů, černá skříňka pro efektivnější řešení mimořádných událostí a poruch atd. Elektronická stavědla umožňují spolupráci s dalšími navazujícími systémy, např. s vlakovým zabezpečovačem či automatizovaným systémem dispečerského řízení dopravy s využitím datové vazby prostřednictvím standardizovaného protokolu. Moderní elektronická stavědla umožňují efektivnější řízení provozu, lepší dohled nad systémem a v neposlední řadě také efektivnější diagnostiku a predikci poruch, tj. také zajištění efektivní údržby a servisu.
Zdroj: Dopravní podnik hl. m. Prahy, ilustrační foto Wikipedie.