Diskuze

TOPlistŠkoda dodala nové vozy metra pro Petrohrad

12. října 2016 - tisková zpráva Škoda Transportation

Společnost Vagonmaš, člen skupiny Škoda Transportation, zakončila letošní dodávku souprav metra pro ruský Petrohrad. Jedná se o tři nové šestivozové soupravy NěVa. Smlouva na zakázku o celkové hodnotě 3,8 miliardy rublů byla podepsána v dubnu roku 2015.

„První tři nové moderní soupravy už vozí cestující v Petrohradu, zbylých pět souprav získá petrohradský dopravce během příštího roku. Aktuální dodávka navazuje na předešlou dodávku devíti souprav metra NěVa, které jsou už několik let úspěšně v provozu. Některé z nich mají najeto více než 400 tisíc kilometrů s vysokou mírou disponibility,“ projektový manažer Petr Soubusta ze Škody Transportation.

Metro NěVa

Nejnovější soupravy metra jsou vyráběny podle technologií a know-how společnosti Škoda Transportation. Na subdodávkách se z poloviny podílejí ruští výrobci. Novými vozidly se cestující vozí na lince č. 3 petrohradské podzemní dráhy. „Oproti předchozí dodávce došlo k několika úpravám, například pro hendikepované cestující slouží speciální místa v čelních vozech souprav. Dále se například podařilo ještě více snížit míru hlučnosti v interiéru vozů,“ připomíná Petr Soubusta.

Jednou z hlavních výhod nových souprav je podstatně nižší hmotnost oproti stávajícím vozům ruské koncepce. Vozy navíc mohou využít rekuperaci energie při brzdění, tudíž jsou schopny, oproti dnes provozovaným soupravám, ušetřit až 25 procent elektrické energie. Bezpečnost cestujících i řidiče zajišťují kamerové systémy se záznamem dat. Pasažérům pomáhá i přehledný audiovizuální informační systém, který doplňují reproduktory vlakového rozhlasu.

Historie projektu nového metra sahá až do roku 2007, kdy byl vyvinut prototyp vozu NěVa. První souprava byla představena už v červenci 2009 v Petrohradu, kde získala prestižní ocenění v kategorii nejlepší inovační projekt Sankt-Peterburgu.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum