Diskuze

TOPlistStanice metra Palmovka na trase B je již nově bezbariérová

14. října 2017 - zdroj DPP

Stanice metra Palmovka na trase B je již nově bezbariérová

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) dnes odpoledne zpřístupnil vchod do západní části vestibulu stanice metra Palmovka na trase B. Cestující tak mohou využít nové eskalátory a handicapovaní spoluobčané ocení vybudování další bezbariérové stanice metra. Od středy 22. listopadu 2017 započnou práce ve východní části vestibulu.

Rekonstrukce západního vestibulu se týkala výměny celkem pěti ramen pohyblivých schodů a vybudování kaskády dvou osobních výtahů včetně výměny silových kabelů, rozvaděčů, systému automatizovaného řízení, modernizace slaboproudých zařízení, elektrické požární signalizace a dalších technologií. Ze stavebních prací lze jmenovat především úpravy nosných konstrukcí pro nové eskalátory, zbudování výtahových šachet, repase a výměny poškozených obkladů a dlažeb, výměnu podhledových prvků s osvětlením v celém rozsahu vestibulu a podchodu. Celkové náklady této investiční akce v západním vestibulu stanice činí zhruba 135 mil. Kč. Zhotovitelem byl Metrostav a. s.

Stanice Palmovka, autor VitVit (licence Creative Commons)

„Vybudování bezbariérového zpřístupnění stanice pro matky s dětmi a osoby se sníženou pohyblivostí je součástí akce Praha bezbariérová. Je dobře, že metro může sloužit všem bez rozdílu,“ říká Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy.

„Děláme vše proto, aby se podařilo splnit náš ambiciózní plán, a to mít dopravu v pražské MHD do roku 2025 plně bezbariérovou,“ říká Petr Dolínek, náměstek primátorky a předseda dozorčí rady DPP s tím, že do bezbariérovosti MHD jdou ročně stovky milionů korun.

„Jsem rád, že pokračujeme v plánovaných modernizacích jednotlivých stanic metra. Kromě vybudování bezbariérového přístupu jsme navíc ve stanici metra Palmovka vyměnili i pět eskalátorů. Plně odpovídají požadavkům na moderní eskalátory s nižší energetickou náročností provozu, zvýšenou bezpečností a snížením požárního rizika,“ říká Martin Gillar, generální ředitel a předseda představenstva DPP s tím, že modernizace bude provedena i ve východní části vestibulu. 

Od středy 22. listopadu 2017 započnou ve stanici metra Palmovka další stavební práce. DPP kvůli nim uzavře východní vstup do vestibulu metra. Provede nezbytnou výměnu čtyř eskalátorů, osvětlení a podhledů ve vestibulu. Uzavírka by měla trvat cca pět měsíců, otevřít by se tato druhá část vstupu měla dle předpokladů v polovině dubna 2018.

V průběhu navazující rekonstrukce východní části stanice mohou cestující využívat vstup a výstup západní částí. Všechny komplikovanější zásahy bude zhotovitel provádět ve výluce v nočních hodinách, podchod tedy zůstane během dne v provozu (s drobnými omezeními v podobě lokálních mobilních záborů). Pro demontáž a montáž eskalátoru umístěného ve výstupu do ul. Na Žertvách bude podchod uzavřen, a to na dobu zcela nezbytně nutnou pro dané stavební práce.

Celkové náklady dosáhnou cca 96 mil. Kč. Zhotovitelem stavby bude Metrostav a. s.

Informování cestujících

V prvních dnech omezení (vždy od 7:00 hod. do 19:00 hod.) mohou cestující u stanice metra využít služeb informátorů v reflexních vestách, kteří budou připraveni na místě poradit nejen v češtině, ale i v anglickém jazyce. Na uzavření výše uvedeného výstupu bude upozorňovat i hlášení ve staničním rozhlase přímo ve stanici Palmovka. Mezi uzavřeným vstupem a výstupem pomohou cestujícím s nalezením vhodné cesty také informační tabule navigačního systému.

O stanici metra Palmovka

Stanice byla otevřena v roce 1990.

Palmovka je stanice hloubená, založená v mělké jámě zhruba 12,4 m pod povrchem.

Je dlouhá 203 m a má 10 m široké nástupiště, bez sloupů.

Od 14. listopadu 2017 má stanice bezbariérový přístup.

Bezbariérové pražské metro

  • 1990 – 41 stanic – 1 bezbariérová
  • 2000 – 52 stanic – 22 bezbariérových
  • 2012 – 57 stanic – 36 bezbariérových
  • 2015 – 61 stanic – v tuto chvíli 44 bezbariérových + 1 s proškoleným doprovodem

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum