Diskuze

TOPlistVaršavské metro s moderním zabezpečením AŽD Praha

Společnost AŽD Praha dodalo ve spolupráci se společností Bombardier Transportation pro 35 nových šestivozových souprav varšavského metra vlakový zabezpečovač a systém automatického vedení vlaku. Tyto technologie, stejně jako na lince A pražského metra, převzaly za strojvedoucího podstatnou část rozhodování, čímž byl eliminován lidský faktor a razantně se zvýšila bezpečnost a spolehlivost provozu.

Technologie AŽD Praha ve Varšavě spolupracují, stejně jako v Praze, se systémy společnosti Bombardier Transportation. Hlavním úkolem českého systému automatického vedení vlaku bylo převzít na sebe významnou část řídících funkcí vlaku. „Poté co strojvedoucí vyjede ze stanice, systém přebírá řízení vlaku a zajistí plynulou jízdu s minimálními odchylkami od jízdního řádu. Případné zpoždění systém sám dožene, a pokud bude v předstihu, automaticky zpomalí. Významně také šetří elektrickou energii,“ vysvětluje výhody Ing. Roman Juřík, technický ředitel AŽD Praha. Systém zajišťuje také takzvané cílové brzdění. To znamená, že v zastávce zastaví soupravu s přesností na centimetry. Řídí rovněž vozová zařízení jako dveře, vnější světla, informační systémy a další. „Samozřejmostí je, že strojvedoucí má při mimořádných situacích možnost kdykoliv do řízení vstoupit,“ dodává Ing. Roman Juřík.

Vlakový zabezpečovač zajišťuje automatické omezování rychlosti na základě informací vyplývajících z polohy vlaků na trati, stavu návěstidel, polohy výhybek, trvalých omezení rychlosti a dalších zjištěných dat.

Zakázku na zabezpečení metra vypsala společnost Metro Warszawskie Sp. z o. o., Warszawa. Vozidla metra  typu INSPIRO dodalo Sdružení společností NEWAG S.A.  Nowy Sącz, Siemens Sp. z o.o. Warszawa a Siemens AG Österreich Vien. Automatizaci jízdy vlaku a vlakový zabezpečovač zajistí AŽD Praha s.r. o. a Bombardier Transportation (ZWUS) Polska Sp. z o.o.

Vozidla jsou provozována jak na stávající lince 1 (asi 10 vlaků) tak na nově budované lince 2. Vlakový zabezpečovač umožní přechodnost mezi linkami.

Společnost Metro Warszawskie zaplatila za dodávku 35 vlaků 272 milionů EUR a za moderní zabezpečení z dílny AŽD Praha téměř 4,3 miliony EUR.

Zdroj: AŽD Praha.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum