Diskuze

TOPlistHAVLÍČKOBRODSKO: Dřevo na trati

29. března 2021

HAVLÍČKOBRODSKO: Dřevo na trati

Na železniční trať někdo naházel dřevěné kůly

Strojvedoucí rychlíku použil rychlobrzdu, přesto do překážky narazil

Kriminalisté služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Havlíčkův Brod pátrají po neznámém pachateli, který v pátek ve večerních hodinách mezi půl osmou a osmou hodinou naházel na traťovou kolej na železniční trati Havlíčkův Brod – Brno v místech železniční zastávky Ronov nad Sázavou dřevěné kůly. Svým jednáním tak ohrozil vlakové soupravy, které místem měly v tu dobu projíždět. Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin obecného ohrožení. Po pachateli tohoto činu pátrají.

Ilustrační foto Pixabay

Oznámení jsme na integrovaném operačním středisku přijali od výpravčí železniční stanice Přibyslav. Z oznámení vyplývalo, že na traťovou kolej ve směru na Havlíčkův Brod v místech železniční zastávky Ronov nad Sázavou někdo rozmístil na úseku zhruba deseti metrů minimálně deset dřevěných kmenů průměrů od 4 do 5,5 centimetrů a délkách do 92 centimetrů. Neznámý pachatel dřevěné kmeny různě rozložil po kolejových svršcích. Zjistil to při průjezdu po vedlejší koleji strojvedoucí nákladního vlaku, který jel ve směru Žďár nad Sázavou a ihned o tom informoval výpravčí stanice Přibyslav, aby mohla učinit potřebná opatření, protože měl po této koleji projíždět v následujících několika minutách rychlík. Rychlík se podařilo přesměrovat na jinou kolej, ale i na tuto kolej někdo mezitím naházel dřevěné kmeny.

Strojvedoucí rychlíku na přímém úseku trati nedaleko zastávky Ronov nad Sázavou zjistil, že zhruba 150 - 200 metrů před ním je na jeho koleji naházeno dřevo a v rychlosti zhruba 100 km/h využil rychlobrzdy, aby na přímém úseku stačil vlak zastavit před překážkou, což se mu nepodařilo a poté došlo při brždění soupravy složené z elektrické lokomotivy a pěti vagonů pro přepravu cestujících k nárazu lokomotivy do na úseku deset metrů rozmístěných nejméně deset dřevěných kmenů průměrů do deseti centimetrů a délkách od 54 do 200 centimetrů. Při nárazu do dřevěných kmenů lokomotiva některé kmeny odhodila pomocí předního pluhu a další se dostaly pod kola lokomotivy a jednotlivých vozů a následně došlo k jejich rozlomení. V době události v rychlíku cestovalo 22 osob, strojvedoucí a vlakvedoucí. Ke zranění osob nedošlo a nevznikla ani žádná hmotná škoda na vlakové soupravě ani traťovém tělese.

„Jednání neznámého pachatele mohlo způsobit fatální následky, proto případ prověřujeme pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení, doplnil k případu plk. Mgr. Pavel Nováček, ředitel územního odboru Havlíčkův Brod s tím, že se policisté obracejí na případné svědky, kteří viděli v blízkosti železniční trati v místech u zastávky Ronov nad Sázavou pohyb podezřelých osob, aby se svým svědectvím kontaktovali linku 158.

Zdroj: Krajské ředitelství policie kraje Vysočina, ilustrační foto Pixabay.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum