Diskuze

TOPlistVLAKY: Dokončení převozu lokomotivy S699.001

13. listopadu 2021

VLAKY: Dokončení převozu lokomotivy S699.001

Laminátka z Techmanie dorazí do Železničního depozitáře Národního technického muzea v Chomutově.

Dne 13. listopadu 2021 bude na trase Plzeň–Cheb–Chomutov jako tažené vozidlo soupravy zvláštního vlaku přepravena z Plzně do Železničního depozitáře Národního technického muzea v Chomutově právě probíhající nová akvizice NTM – prototypová elektrická lokomotiva pro střídavou trakční soustavu S699.001 tzv. Velká laminátka.

Přeprava právě probíhající nové akvizice Národního technického muzea – prototypu šestinápravové elektrické lokomotivy pro střídavou trakční soustavu S699.001, přezdívané Velká laminátka, se uskuteční dne 13. listopadu 2021 po trase Plzeň–Cheb–Chomutov. Neprovozní lokomotiva byla již v minulém týdnu převezena z plzeňské Techmania Science Center do plzeňského depa Českých drah, kde prodělala prohlídku a přípravu na přetah. Lokomotiva bude vyjíždět z depa v Plzni okolo 10. hodiny, řazena bude do soupravy zvláštního vlaku jako tažené vozidlo a bude doprovázena doprovodnými a brzdícími vozy. Souprava pojede sníženou rychlostí.

Foto: Lokomotiva S699.001

Lokomotiva S699.001, jejíž koupě do sbírek NTM právě probíhá, je další z řady úspěšných akvizic Národního technického muzea, které v tomto roce obohatilo své sbírky o desítky kolejových vozidel – naprostých unikátů i vozidel typických pro československou železniční historii i současnost.

Vozidlo bude převezeno do Železničního depozitáře NTM v Chomutově, kde bude vystaveno v příštích letech pro návštěvníky během sezónního zpřístupnění depozitáře. Po dokončení stálé expozice Muzea železnice a elektrotechniky NTM na Masarykově nádraží v Praze je předpokládáno vystavení této významné kulturní památky právě zde. Ani jedna z lokací nevylučuje příležitostné vystavení na dalších místech, domovskou Plzeň nevyjímaje.

Jedná se o unikátní prototyp šestinápravové elektrické lokomotivy S699.001 vyrobené ve Škodě Plzeň roku 1963, největší a nejtěžší elektrické lokomotivy pro traťovou službu na území ČR. O průkopníka, který stojí na počátku vývoje střídavé elektrické trakce na našem území, trakce, která bude v nedlouhé budoucnosti ovládat celé naše území. Vedle svých rozměrových a výkonových superlativů je lokomotiva nesmírně cenná též pro svůj ikonický design, za který vděčí designérovi Otakaru Diblíkovi, který pro stavbu skříně lokomotivy použil tehdy nový a nepříliš vyzkoušený materiál - skelný laminát, díky kterému se podařilo vytvořit z lokomotivy doslova umělecké dílo.

Zdroj: Národní technické muzeum.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum