Diskuze

TOPlistLokomotiva Rocket

Rocket (Raketa) konstruktéra Roberta Stephensona, postavená v roce 1829 je parní lokomotiva, která znamenala předěl v historii kolejové dopravy. Její konstrukce obsahovala řadu tehdy převratných prvků, které se uplatňovaly ve stavbě parních lokomotiv po celou dobu, kdy byly vyráběny. O její stavbu se podle pozdějších zjištění významně zasloužil i Robertův otec George Stephenson. Vzhledem k její konstrukci se lokomotiva dočkala několika označení jako první:

Stephensonova Rocket, první vysokorychlostní lokomotiva.
Angus Sinclair: Development of the locomotive engine
Raketa byla první skutečně „moderní“ lokomotivou s trubkovým kotlem a umělým tahem.
Franco Tanel: Železnice ISBN 978-80-7209-945-0

Označením moderní se míní trubkový kotel, vytvoření umělého tahu vypouštěním páry do komína, rozvod páry pomocí výstředníků aj. 

Lokomotiva "ROCKET" - dobové vyobrazení lokomotivy.

Lokomotiva "ROCKET"
Základní údaje
Výrobce Robert Stephenson & Co
Rok výroby 1829
Hmotnost a rozměry
Hmotnost ve službě 4.320 kg
Rozchod kolejí 1.435 mm
Rozvor 2.184 mm
Délka přes spřáhla 6.558 ~ 7.300 mm *)
Výška ~ 4.900 mm
Maximální rychlost 46 (58) km/h *)
Tažná síla 4,2 kN / 960 lb *)
*) údaje se podle zdrojů liší  
Parametry pohonu
Uspořádání pojezdu A1 - 1/2 - 0-2-2
Průměr hnacích a spřažených dvojkolí 1435 mm / 4ft 8½in
Průměr běhounů 762 mm / 2ft 6in
Typ motoru parní stroj
Přenos výkonu (mech. soustava) klikový mechanismus
Počet válců 2
Přenos kroutivého momentu mechanická soustava
Palivo uhlí

Lokomotiva ROCKET po přestavbě je uchována v londýnském Science museum (rekonstrukcí v roce 1830 vznikl zcela odlišný stroj). Autor: William M. Connolley.

Konstrukce

Rocket byla dvounápravová lokomotiva s jedním hnacím a jedním běžným dvojkolím, s dvojčitým parním strojem s jednoduchou expanzí na mokrou páru. V lokomotivě Rocket byl použit vícetrubkový kotel, který je mnohem účinnější a efektivnější pro přenos tepla mezi spalinami a vodou, předchozí lokomotivní kotle byly konstruovány pouze jako plamencové (jedna trubka obklopená vodou). V lokomotivě Rocket byl použit válcový kotel s 25 měděnými kouřovými trubkami o průměru 75 mm. Oproti předchozím řešení s jediným plamencem tak výrazně vzrostla výhřevná plocha kotle a tím i množství vyvinuté páry (výkon kotle na jednotku objemu). Skříňový kotel byl oddělen od válcového kotle, pouze jejich vodní prostory byly propojeny měděnými komunikačními trubkami. Na válcový kotel navazoval vpředu komín (ještě bez dýmnice) s dyšnou, v níž výfuková pára z válců vyvolává umělý tah a tím zlepšuje odtah z topeniště. O vynález dyšny se vedly spory mezi sirem Goldsworthy GurneyemTimothy Hackworthem.

Rocket měla dva válce nakloněné o 35° stupňů vzhůru z vodorovné polohy. Většina předchozích typů lokomotiv měla válce umístěné svisle, což způsobovalo nerovnoměrný kymácivý pohyb lokomotivy. Písty působily přes klikový mechanismus na hnací kola průměru 1,4 m. Kola běžného dvojkolí měla průměr 0,76 m. Uspořádání náprav bylo tedy (podle značení): A1 1/2 0-2-2.

Ačkoliv byla Rocket konstrukčně velmi podařeným strojem, byla již v roce 1830 přestavěna tak, že válce byly přemístěny do téměř vodorovné polohy se sklonem 8°. Dále bylo osazeno nové topeniště, dýmnice, železná kola běžného dvojkolí a další úpravy. Lokomotiva také dostala nový tendr.

Autoři konstrukce

Později se vyskytly dohady, kdo je skutečným konstrukčním otcem lokomotivy. George Stephenson navrhl několik lokomotiv již dříve, ale ne tak dokonalých jako Rocket. V době, kdy byla Rocket navržena a postavena, byl ve Forth Banks Works a žil v Liverpoolu, kde dohlížel na budování tratě z Liverpoolu do Manchesteru. Jeho syn Robert Stephenson se nedávno vrátil z pracovní stáže v Jižní Americe a pokračoval jako výkonný ředitel společnosti Robert Stephenson and Company. Náplní jeho práce bylo navrhování a výroba nových lokomotiv. Přestože byl v častém kontaktu se svým otcem Georgem v Liverpoolu a pravděpodobně použil jeho návrhy, nelze asi připsat konstrukci pouze Robertu Stephensonovi. Třetí osoba, která má významný podíl na konstrukci lokomotivy je Henry Booth, pokladník Liverpool and Manchester Railway, který věřil jejich konstrukčním schopnostem, a navrhl Robertu Stephensonovi, že by měl použít vícetrubý kotel.

Další fotogalerie zde >>>

Zdroj: Wikipedie.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum