Diskuze

TOPlistVLAKY: NTM otevírá pobočky

3. dubna 2022

VLAKY: NTM otevírá pobočky

Dějiny stavitelství, Jawa i nové železniční skvosty. Národní technické muzeum zahajuje sezónu ve svých pobočkách.

Národní technické muzeum zahajuje návštěvnickou sezónu ve svých pobočkách. V Centru stavitelského dědictví NTM Plasy budou otevřeny nové výstavy „Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte“ a „Tradiční stavitelství za císaře Franze Josefa“, v Železničním depozitáři NTM Chomutov na návštěvníky čekají nové železniční skvosty – elektrické lokomotivy S 699.001 „Velká laminátka“ a E 458.0001 „Žehlička“.

V letošní sezóně nabídne CENTRUM STAVITELSKÉHO DĚDICTVÍ NTM PLASY několik nových výstav. Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte, která je obměněnou reprízou výstavy poprvé představené v Praze, připomene nejvýznamnějšího motocyklového výrobce, jenž výrazně ovlivnil daný obor i ve světovém měřítku. K vidění bude 20 motocyklů, v řadě případů jde o jediné dochované kusy daného typu. Mezi mimořádné vystavené předměty patří soubor vývojových prototypů motocyklů Jawa představující motocykly od počátku 30. až do 90. let. Vystaveny jsou např. motocykly z tajného válečného vývoje nebo prototyp stroje tzv. Unifikované řady z první poloviny 60. let. Připomenuty jsou také osobnosti, které se značkou Jawa spojily své osudy. Výstava Tradiční stavitelství za císaře Franze Josefa vznikla ve spolupráci NTM a Fakulty stavební ČVUT v Praze a návštěvníkům přibližuje stavební boom 2. poloviny 19. století a počátku 20. století vyvolaný potřebou ubytovat lidi přicházející za prací, který v tomto období kulminoval ve všech velkých českých a moravských městech a jeho projevy do značné míry určily vizuální charakter městského prostoru. Výstava ukazuje nejen charakteristické prvky stavebních konstrukcí, ale také život na sklonku rakousko-uherské monarchie skrze vizuální, zvukové a interaktivní instalace, které je přenesou o 100 až 150 let do minulosti. Obě výstavy budou otevřeny 7. dubna 2022. Pobočka Národního technického muzea v Plasích je rozsáhlým moderním muzeem stavitelství, které v České republice nemá obdoby. Stálá expozice provádí návštěvníky jednotlivými etapami stavby domu od jeho základů až po střechu. Historické exponáty i moderní interaktivní prvky jsou zasezeny do působivého prostředí starého pivovaru, a tak si přijdou na své i milovníci industriální architektury.

Pozornost návštěvníků v ŽELEZNIČNÍM DEPOZITÁŘI NTM CHOMUTOV letos upoutají dvě nové železniční akvizice – elektrické lokomotivy S 699.001 „Velká laminátka“ a E 458.0001 „Žehlička“ a mimořádný neželezniční přírůstek do sbírky NTM – kolové rypadlo. „Velká laminátka“ je unikátní prototyp šestinápravové elektrické lokomotivy S699.001 vyrobené ve Škodě Plzeň v roce 1963 pro testování provozu na nově zaváděné střídavé napájecí soustavě. Jedná se o největší a nejtěžší elektrickou lokomotivu pro traťovou službu na území ČR. Vedle rozměrových a výkonových superlativů je lokomotiva nesmírně cenná také pro svůj design, za který vděčí designérovi Otakaru Diblíkovi, jenž pro stavbu skříně lokomotivy použil tehdy nový materiál – skelný laminát. „Žehlička“ patří mezi ikonická vozidla našich tratí, zejména nádraží a železničních uzlů. Vystavený prototyp s označením E 458.0001 z roku 1971 stojí na počátku úspěšné řady posunovacích elektrických lokomotiv, které měly významný podíl na zefektivnění drážní dopravy na našem území. Novinkou pro letošní rok je vystavení jednoho z prvních kolových rypadel světoznámého výrobce jeřábů a zemních strojů Liebherr z roku 1964. V depozitáři bude k vidění také unikátní parní motorový vůz M 124.001 „Komarek“ z roku 1903 – jeden z nejcennějších exponátů železniční sbírky NTM vůbec. V Železničním depozitáři NTM v Chomutově je uložena většina železniční sbírky Národního technického muzea, která je největší státní sbírkou tohoto typu u nás. V autentickém prostředí železničního depa mají návštěvníci možnost vidět téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů včetně oblíbených skvostů – parních lokomotiv, kterých je zde více než dvě desítky.

Zdroj: Národní technické muzeum.

VLAKY: NTM otevírá pobočky

VLAKY: NTM otevírá pobočky. Fotogalerie: 1. Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy. 2. a 3. Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy – Expozice stavitelství. 4. Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy – Stavební hřiště. 5. a 6. Železniční depozitář NTM Chomutov. 7. Železniční depozitář NTM Chomutov – elektrická lokomotiva S 699.001 „Velká laminátka“. 8. Železniční depozitář NTM Chomutov – elektrická lokomotiva E 458.0001 „Žehlička“. 9.-11. Výstava „Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte“ v CSD Plasy.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum